top of page

INFO

Urodzony w 1980 roku w Polsce. Zamieszkały w Niemczech od 1989.

 

Dolarem amerykańskim zachwyciłem się już w latach 80. ubiegłego wieku. W Polsce, mojej ojczyźnie, jako dzieci mogliśmy kupić ziarna słonecznika w stugramowych paczkach, w których znajdowały się kopie fascynującego banknotu jednodolarowego. Jakość reprodukcji była w owym czasie poślednia, ale dla nas, dzieci i tak stanowiła silną zachętę do kolekcjonowania.

 

Pewnego letniego dnia w 1987 roku, jako mały chłopiec, leżałem na pięknej, zielonej łące trzymając w lewej dłoni ów banknot jednodolarowy, a w prawej dzierżąc chłodną Pepsi. Czułem wtedy wolność i przestrzeń. Mimo że sytuacja polityczna była napięta, w powietrzu dało się wyczuć woń powoli rozprzestrzeniającej się demokracji. 

 

I chociaż w Peweksach, sklepach sieciowych o charakterze tzw. eksportu wewnętrznego, wszystkie towary można było kupić za dewizy (głównie dolary amerykańskie i marki niemieckie), w tamtym czasie nigdy nie byłem właścicielem prawdziwego banknotu dolarowego. Był on jednocześnie tak blisko i zarazem tak daleko.

 

Na początku lat 90. jeden z moich przyjaciół wrócił do Berlina z podróży po Stanach Zjednoczonych Ameryki i sprezentował mi jednodolarówkę. Jednak tym razem miałem w ręku prawdziwy banknot – i to z numerem 145.

 

Zachwyt nad tym banknotem i zamiłowanie do malowania stały się tak silne, że mogłem je połączyć i stworzyć dzieło.

 

Aby jeszcze mocniej uwypuklić detale w obrazach i w bardziej kreatywny sposób wpływać na interpretację, siłę wyrazu i znaczenie, malując korzystam z różnych piór kaligraficznych. Farba olejna nanoszona jest na płótno milimetr po milimetrze. Gruba warstwa farby w linii nadaje obrazowi niepowtarzalny charakter. Dzięki wierności w oddaniu szczegółów obraz można oglądać zarówno z oddali, jak i z bliska. Ta technika malarska wymaga cierpliwości od artysty. 

 

Dolar amerykański ma magiczną moc przyciągania, którą wywołuje piękno tego banknotu.

 

Z tego powodu, po wielu latach malowania m.in. akwarelami i rysowania, pragnę uwiecznić dolara na płótnie przy użyciu farby olejnej.

© 2015-2024 by Damian Lebuda all rights reserved.​ 

bottom of page